ÜNLÜ KOKTEYLLER VE AKLIMIZDA KALAN REPLİKLER


Kokteyl dediğimde aklınıza ilk Tom cruise ve bu sahne gelmedi mi?
Kokteyl kelimesinin ilk kez nasıl, nerede ve kim tarafından kullanıldığı tam olarak bilinmiyor, ancak bu konu hakkında pek çok efsane ve varsayım bulunuyor:

1) Bir zamanlar yorkshire da bir gelenek sürdürülüyordu: safkan olmayan atların kuruklarını kesmek. bu atlara cocktail(horoz kuyruklu) adı verilirdi. içki karışımlarının "melez" atların kuyruklarıyla özdeşleştirilip aynı adı almış olmaları mümkündür.

2) Amerikan kurtuluş savaşında betsy flanagan adında bir hanım hem washingtona hem de la fayettee hizmet ediyordu. Bu hanım tavernasında iki tarafın askerlerine de şölenler hazırlıyordu. bir defasında fransız askerlerine bir tavuk ziyafeti çekmiş, içki bardaklarını renkli tüylerle süslemişti. Fransız askerleri betsy flanagan'ın sağlığınakadeh kaldırırlarken de " vive le cocktail "(yaşasın horoz kuyruğu) diye haykırmışlardı.

3) Yine amerikan kurtuluş savaşı yıllarında, washington adlı bir dövüş horozu vardı. Horoz dövüşlerine düşkün halkın gözdesiydi ve yenildiği dövüş yoktu. Bu horoz bir gün ortadan yok olunca sahibi horozunu bulana sevgili kızı Bessie'yi vereceğini ilan eder. Horozu bulan kişi Bessie'nin eski sevgilisi ve Bessie'nin babasının hiç sevmediği bir adam olur. Aslında horozun kaybolması da Bessie ve sevgilisinin evlenmek için hazırladıkları bir oyundur. Sözünü tutmak zorunda kalan baba, görkemli bir düğün şenliği düzenleyerek kızını evlendirir. Şenlik sırasında sarhoş olan Bessie, bir yerden sonra tüm içkileri karıştırarak sunar. Konuklar bu karışımları çok beğenirler ve cocktail (horoz kuyruğu) adını verirler.

4) Meksika körfezindeki Campeche'de konaklayan ingiliz denizcileri dracs adı verilen punchlar içerlerdi. bu punchlar horoz kuyruğu şeklinde olan ve yörede " cola de gallo" (cocktail) olarak adlandırılan tahta kaşıklarla karıştırılıyordu. daha sonra bu içkilerede kokteyl dendi.

5) Meksikanın bir bölgesinin büyük reis'inin ziyaret eden amerikalı deniz subaylarına, reisin kızı tarafından bazı egzotik içkiler sunulur. Kızın adı x-octl'dur. amerikalılar kızın adınan yola çıkarak bu içkilere cocktail adı verirler.

6) 18. yy ingilteresinde, dövüş horozlarına alkollü bir içecek olan " cock ale"(horoz birası) verilirdi. Dövüşü kazanan horozun kuyruğunda kalan tüy sayısı kadar değişik içkilerin karışımından oluşan içki galip horoza içirilirdi. Cocktail sözcüğü burdan geliyor olabilir.

7) Fransız kaynakları cocktail'ın "coquetel" den geldiğini belirtir. bu isim bourdeaux bölgesi şaraplarından yapılan ve özgün bir kupayla sunulan bir karışıma verilir.

8) New Orleanslı bir fransız doktor, konuklarına içkilerini " coquetiers " denilen yumurta kapları içersinde sunarmış. amerikalılar bunu cocktail olarak değiştirmişler.

9) 1871 yılında yazılmış bir öykü " an american cock-tale " adını taşır. Mississippi nehrinde sefer yapan ünlü bir buharlı gemide, tüm içkiler bir banyo teknesine boşaltılmış ve ortaya çıkan karışım horoz göğsü şeklindeki bardaklara doldurulup yine horoz kuyruğu şeklinde çubuklarla karıştırılmış. Cocktail ismi buradan doğmuş.

Kaynak: jak deleon


Groundhog Day en sevdiğim filmlerden biridir.Defalarca izleyebilirim. Bill Murray aynı günü üstüset yaşamaktadır ve andie Macdowell ı bir gün bara götürür. Hatun içkisini ve yemeğini sipariş eder. Bir sonraki sefer Murray siparişi veriri hatun için ve hatunu etkilemiş olur işyte orada geçen kokteyl in uzunca bir adı var.
Sweet vermouth on the rocks with a twist
tarifi;
Tatlı vermouth
Limon dilimi

Eski moda bir kokteyl bardağı buz ile doldurulur biraz vermouth biraz limon eklenip karıştırılır. Limon dilimi ile bardak süslenir.

The Nutty Professor Budd Love Profesör Julius Kelp in alt egosudur (Tyler Durden gibi )Bu kokteyli barda sipariş eder. Tabiki barmen bu kokteylin adını daha evvel hiç duymamıştır.hele içindekiler çok uzun bir liste halindedir. Barmen dayanamaz ve sorar''Burada mı içeceksiniz yoksa eve götürüp göğsünüzümü ovacaksınız?'' der. Belki film sırasında bir şaka olarak kullanışlmıştı lakin bu içki sahiden de içki kültürüne girer. Aslında içindekiler acımsı bir taddadır yinede içilebilirdir. orjinallik taşır ama dürüst olmak gerekirse pek de lezzetli değildir.
Adı tadından güzeldir.

Alaskan Polar Bear Heater
Tarifi;
50ml vodka
biraz rum
biraz bitter
bir kaşık sirke
25ml vermouth
25ml gin
A little brandy
Limon kabuğu
portakal kabuğu
Kiraz
50ml scotch
güzelce karıştırın.

Buz ile doldurulmıuş uzun bir bardakta servis edin.


Playing by Heart

Angelina Jolie "vokta-martini istiyorum..sert ve 3 zeytin li olsun"......" derplaying by heart" filminde.Cocktail - Red-Eye
80'lerin en bilinnen bar filmi kokteyl. Klasik zengin kız fakir aşkı işlenir iken arka planda bar ve barmenimizin müthiş şişe yakalama gösterilerini görürüz.İk öğrendiğimiz kokteyl tarifi ise Red eye isimli kokteyldir.

Red Eye
25 ml votka
180ml domates suyu
345 ml bira
1 çiğ yumurta

Uzun soğutulmuş bir kupaya votka ve domates suyunu dökün. Birayı ilave edin sonra yumurtayı içine kırın. Karıştırmayın!


The Seven Year Itch nam ı diğer Yaz Bekarı. Sinema tarihinin unutulmaz pozu olan Marylin Monroe'nun uçuşan eteklerini barındıran filmdir,1955 yapımı filmin yönetmeni Billy Wilder, keyifli bir komedidir.Film aynı zamanda içinde en iyi şampiyonların kahvaltısı tarifinide barındırır. Karısnın yokluğunda karısını aldatmamaya çalışan Richard Sherman, sekreterine şöyle der: “kendi mükemmel kahvaltımı hazırlayabilirim.Aslına bakarsan fıstık ezmeli sandwichim ve 2 kadeh Whisky Sour' um var.”

Whisky Sour
tarifi
45ml whiskey
45 ml limon suyu, taze sıkılmış
1/2 - 3/4 kaşık şeker
portakal dilimi
kiraz

Eski moda uzun buz doldurulmuş bir bardağa çalkaladıktan sonra dökün karışımı. kiraz veya portakal dilimi ile süsleyin

Filmde çok güzel bir paralel kurgu sahnesi vardır. Baş kahramanımızla, Marilyn Monroe cümle cümle peşpeşe erkana gelir.
Bir gece aynı evdedirler ve karşılıklı konuşurlar. Bu sırada adam; karşılaşmalarının aslında bir tesadüf olmadığını, bunun psikanaliz nedenleri olduğunu, felsefi bir duruşun biyolojik bir zamanın geldiğinden bahseder.
Bu sıra monroe ise; kendi evine almış olduğu vantilatörün yeterince soğutmadığını acaba markete geri verirse kabul ederler mi diye düşünmektedir.
Hayat işte böyledir.Karşılıklı konuşuruz ama bambaşka şeylerden bahsederiz.
sex and the city dörtlüsünün martini ve şarapla beraber favori içkisi. mükemmel bi tad, iç baymıyo ama acı da değil. Böyle bi böğürtlen/portakal tadı karışımı, sarhoş edesi.


Hafif, tatlı, klasik bir kokteyl. Malzemelerini buzla calkalayip bir kokteyl bardagina süzün.

2 ölçü votka
1 ölçü yaban mersini suyu
1 ölçü cointreau (veya triple sec)
1/2 ölçü misket limonu suyu
1/2 ölçü surup

------
*surup: 1:1 veya 1:1,5 oraninda su ile sekeri bir tasimlik kaynatarak elde edilir, seker yerine kullanilir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Başlı Başına Bir Kültür: RAKI

TEMEL MUTFAK EKİPMANLARI

Sıcak havada likör iyi gider